MY BUTTON

Fax:  210 5756445

e-mail: syllogos.pyrgiotοn@gmail.com

www.wix.com/syllogospyrgioton/ypatis

Εκπολιτιστικός Σύλλογος - Σωματείο που ιδρύθηκε στην Αθήνα το έτος 1932 με την επωνυμία ¨Σύλλογος των εν Αθήναις Πειραιεί και Προαστείοις Πυργιωτών Υπάτης"

Αργότερα μετονομάστηκε σε " Σύλλογος Πυργιωτών Υπάτης"​

Σύμφωνα με το καταστατικό του σκοπός του σωματείου είναι η συνένωση όσων κατάγονται απο τον Πύργο Υπάτης και των συνδεομένων εξ αίματος ή αγχιστείας μελών κατ ευθεία σειρά.

Η διατήρηση στενού δεσμού μεταξύ τους, η ανάπτυξη του πνεύματος της συναδέλφωσης και της αλληλεγγύης μεταξύ τους, η ηθική και πνευματική εξύψωση τους, η περίθαλψη και η αρωγή όσων μελών έχουν ανάγκη βοηθείας, η εκτέλεση κοινωφελών έργων στην ιδιαίτερη πατρίδα, η μέριμνα και η συμβολή στην προαγωγή του χωριού, η οικονομική και η πολιτιστική ανάπτυξη του και τέλος η συνεργασία με τους τοπικούς αδελφούς συλλόγους, η μέριμνα υπέρ των σκοπών αυτών καθώς και των γενικότερων συμφερόντων της Φθιώτιδας.

Όραμα μας είναι να κρατάμε ζωντανό το Σύλλογο μας στην πορεία του χρόνου και να τον παραδόσουμε στις επόμενες γενιές μεταδίδοντας παράλληλα σ'αυτές και την  αγάπη μας για το χωριό. Μέσα από  τις δραστηριότητες του Συλλόγου, θέλουμε να διατηρήσουμε ακέραιες τις παραδόσεις μας  και  να αναδείξουμε  την ιδιαίτερη πατρίδα μας τον Πύργο Υπάτης.

Syllogos Pyrgioton ypatis
Pyrgos Ypatis

Οι στόχοι και ο σκοπός μας

Αγαπητέ συγχωριανέ, φίλε ή επισκέπτη σε καλωσωρίζουμε στην επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου Πυργιωτών Υπάτης.

Η ιστοσελίδα στοχεύει να κάνει πιό εύκολη  την πρόσβαση και την ενημέρωση των μελών του Συλλόγου και των φίλων του Πύργου Υπάτης στις δραστηριότητες του Συλλόγου μας αλλά και στα νέα του χωριού μας.
Παράλληλα φιλοδοξούμε να αποτελέσει και τη βάση για την επικοινωνία των μελών του Συλλόγου μας, των φίλων του χωριού μας και νέων του χωριού μας με το Σύλλογο με σύγχρονο τρόπο σε σχέση με τους σκοπούς του και τις δραστηριότητες του.

​Μη διστάσετε λοιπόν να μας στείλετε τις σκέψεις σας, τις ιδέες σας για πράγματα που μπορεί να κάνει ο Σύλλογος και μέσα από τη συμμετοχή σας να μας βοηθήσετε να γίνουμε καλύτεροι.

Στην  ιστοσελίδα θα μπορείτε να διαβάζετε όλες τις ανακοινώσεις για τις δραστηριότητες του Συλλόγου, να βλέπετε φωτογραφίες από τις εκδηλώσεις του, να βλέπετε φωτογραφίες του χωριού μας και τέλος να μοιραζόμαστε μαζί σας ότι άλλο κρίνουμε ότι σας ενδιαφέρει και σχετίζεται με το Σύλλογο και την ιδιαίτερη πατρίδα μας τον Πύργο Υπάτης.

Το όραμα μας